Atlétka Ledecká stotinky, šermiar Johanides dva body od medaile

3. AUGUST 2023
Daniela Ledecká v súboji s Maďarkou Matoovou

Šiesty deň na 31. Svetových univerzitných hrách FISU Čcheng-tu 2021

Kvalitné umiestnenia športovcov Slovenského univerzitného tímu priniesol šiesty deň 31. Svetových univerzitných hier FISU Čcheng-tu FISU 2021. Síce medaila necinkla, ale Daniela Ledecká skončila v kvalitnom behu 400 m cez prekážky na 4.mieste, taekwnodistka Gabriela Briškárová vo váhovej kategórii 49 – 53kg obsadila 5. miesto a urputne zabojoval šermiar Lukáš Jakub Johanides a v disciplíne kord obsadil 7. miesto. Slovenské tenistky Romana Čisovská s Lenkou Starou vypadli štvrťfinále štvorhry a celkovo im patrí 5. – 8. miesto.

ATLETIKA

Daniela Ledecká prežívala večer pred svojim finále na atletickom ovále Shiangliu obrovské emócie s Viktóriou Forster. Jej tréningová partnerka, s ktorou si ju často mýlia, prípadne si myslia, že sú sestry, dosiahla najväčší úspech svojej kariéry. Študentku univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici jej veľké univerzitné finále na burácajúcom štadióne so skvelou atmosférou čakalo dnes. Do behu 400 m cez prekážky vypálila skvele, a držala si kontakt so súperkami. V cieli to napokon bolo nepopulárne štvrté miesto, no so sezónnym maximom 56,71 s. Iba 13 stotín od bronzovej medaile, ktorú získala Maďarka Sara Matoová. Talianka Murarová zvíťazila časom 55,48 s. „Najprv sklamanie, že som skončila štvrtá tesne za Sárou z Maďarska, na druhej strane som do behu dala všetko a je z toho sezónne maximum čo ma teší, ale neviem sa rozhodnúť čo prevažuje teraz, či sklamanie, alebo radosť,“ povedala bezprostredne po dobehu Ledecká. „Naozaj ma to mrzí, lebo som chcela zabojovať o medailu. Myslím si, že som to rozbehla oveľa rýchlejšie ako včera. Aj záver som celkom vládala. Tento beh bol rýchly, lebo aj baby predo mnou si spravili osobné rekordy, čiže podmienky boli dobré. Určite, chcela som zopakovať situáciu a medailu, ale nepodarilo sa mi to,“ vyznala sa Ledecká.

Trénerka Kataína Adelrová nešetrila chválou. „Veľmi sa snažila, bojovala a dostali sme sa do finále. Priblížila sa k svojmu osobnému rekordu. Bolo to sezónne maximu. Čiže určite do toho dala všetko, čo do toho mohla dať. Škoda, že neprišla medailová odmena. Myslím si, že aj štvrté miesto musí byť povzbudivé pre ňu a budeme pokračovať ďalej a snažiť sa. Išla výborne, išla s nasadením, išla na ten rytmus, na ktorý je naučená, nebola tam žiadna chyba. Jednoducho tri boli rýchlejšie. Súboj so Sárou Matoovou prehrala a je štvrtá, ale j sa aj tak teším. Je to podľa mňa výborný výsledok.,“ dodala Adlerová.

Skvelý výkon podal Martin Balúch v behu na 400 m bez prekážky, ktorý skončil napokon na prvom nepostupovom mieste do finále, keď mu chýbali 2 stotiny.

Výsledky:

100 m cez prekážky ženy – rozbeh – Viktória Forster – postúpila do semifinále, vyhrala rozbeh za 13,11 s.

200 m muži – rozbeh – Ján Volko – postúpil do semifinále – vyhral rozbeh za 20,96 s (siedmy naj čas)

200 m muži – rozbeh – Jakub Nemec – nepostúpil do semifinále – štvrtý v rozbehu (21,44) – ako prvý nepostupujúci

400 m cez prekážky muži – semifinále – Martin Balúch – nepostúpil do finále (49,59) – 9. miesto

400 m cez prekážky ženy – 4. Daniela Ledecká (56,71 s)

TAEKWONDO

Nasedená sedmička taekwondovej súťaže do 53 kg Gabriela Briškárová skončila v turnaji na piatom mieste. Voľný žreb v prvom kole jej už pri prvom vstupe na súťažnú žinenku garantoval miesto v najlepšej 16tke. V súboji o štvrťfinále Briškárová vyhrala nad Thajčankou Thongpanovou, ktorú porazila 2:0. V ďalšom súboji však podľahla druhej nasadenej Španielke Perezovej a v konečnom hodnotení patrí študentke Prešovskej univerzity piate miesto.

Výsledky:

Kyorugi 49 – 53kg – 5. Gabriela Briškárová

ŠERM

Študent parížskej univerzity Université Paris 8 Lukáš Jakub Johanides je ozajstný slovenský d’Artagnan. V šermiarskej hale športového centra Pidu narábal s kordom ako najslávnejší z mušketierov. Poľahky postúpil do hlavnej súťaže a v nej kolil jedného súper za druhým. Zastavil ho až v štvrťfinále domáci favorit Číňan Yuhan Xiu, ktorému však nedaroval ani jeden bod zadarmo. Po vyrovnanom súboji Johanides prehral iba o dva body 13:15 a celkovo mu v turnaji patrí siedma priečka.

Výsledky:

muži jednotlivci – epee (kord) – 68. Alex Vladimír Duducz (Slovensko)

muži jednotlivci – epee (kord) – 7. Lukáš Jakub Johanides

ženy jednotlivci – foil (fleret) – Gaia Cantucciová – bola eliminovaná v pools

Lukas Daniel Johanides
Lukas Jakub Johanides
Lukas Daniel Johanides
Johanides v súboji o štvrťfinále

TENIS

Domáce publikum hnalo na centrálnom dvorci o niekoľko hodín preložené štvrťfinále ženskej štvorhry, v ktorom sa Romana Čisovská a Lenka Stará stretli o postup do semifinále so štvrtým nasadeným párom Číňankami Jiangová – Guová. Tie našim dievčatám nedávali príliš veľa priestoru na svoju hru a zvíťazili 2:0 na sety. „Myslím, že dievčatá nesklamali,“ povedala po zápase trénerka univerzitných deblistiek Patrícia Rogulski. „Dnešnú štvorhru sa postavili proti hráčke, ktorá vyhrala univerziádu v Neapole a na otváracom ceremoniáli v Čcheng-tu niesla čínsku vlajku. Pri torošku priaznivejšom žrebe, by išli do semifinále,“ doplnila Rogulski.  

Výsledky:

Štvorhra ženy – štvrťfinále

Romana Čisovská – Lenka Stará – Xinju Jiangová, Hanyo Guová (Čína) – 2:0 (6:3, 6:2) za 55 min

GYMNASTIKA

Prvýkrát sa súťažne na Svetových univerzitných hrách predstavila gymnastka Barbora Mokošová. Kvalifikáciu na náradiach – kladina i bradlá zvládla výborne a postúpila v oboch do osemčlenného finále, ktoré je na programe v sobotu 5. augusta.

Výsledky:

kvalifikácia – bradlá – Barbora Mokošová – postúpila do finále zo 4. miesta (13.333)

kvalifikácia – kladina – Barbora Mokošová – postúpila do finále z 8. miesta (12.433)

PLÁVANIE

Našim plavcom sa nepodarilo prelomiť bariéru rozplavieb ani tretí deň plaveckých súťaží. Simon Kliment skončil štvrtý v rozplavbe a Sabina Kupčová skončila piata. Ani jednému sa nepodarilo postúpiť vo svojej disciplíne do semifinále.

Výsledky:

50 m znak – rozplavby – Simon Kliment – nepostúpil do semifinále (27,18 s.)

200 m polohovka – rozplavba – Sabina Kupčová – nepostúpila do semifinále (2:21,83 min)

STOLNÝ TENIS

Zo svetovým univerzitným turnajom sa lúčia naši stolní tenisti. Dnes prehrali všetky individuálne a štvorhrové duely.

Výsledky:

ženy – dvojhra – (top 32) – Ema Labošová – Orawan Paranangová (Thajsko) – 1:4 (1:12, 13:11, 4:11, 4:11, 10:12)

muži – štvorhra (osemfinále) – Oráč, Zelinka – Gunduz, Yigenler (Turecko) – 0:3 (7:11, 3:11, 12:14)

ženy – štvorhra (osemfinále) – Labošová, Horváthová – Heová, Wangová (Čína) – 0:3 (4:11, 4:11, 10:12)

muži – dvojhra (top 32) – Daniel Oráč – Yingbin Xu (Čína) – 0:4 (4:11, 6:11, 4:11, 6:11)

BASKETBAL

Slovenské basketbalistky nepretrhli na univerziáde šnúru prehier o pár bodov a prehrali s Argentínou opäť veľmi tesne o 6 bodov, pričom v troch štvrtinách boli lepším tímom, dokonca prvom dejstve vyhrávali o 10 bodov. Skrat nastal v druhej desaťminútovke, ktorú zverenkyne Richarda Kucsu prehrali 16:33. I keď v ďalších dvoch sme mali bodovo navrch stratu sa slovenskému univerzitnému výberu nepodarilo dotiahnuť.

Výsledok:

o 9. – 12. miesto

Slovensko – Argentína – 80:86 (19:9, 16:33, 20:18, 20:15)

Romana Čisovská a Lenka Stará

SLOVÁCI V AKCII – 4.8. 2023

ATLETIKA

9:00 – Hod oštepom – kvalifikácia – Jakub Kubinec

10:08 – 100 m cez prekážky – semifinále – Viktória Forster

18:45 – 200 m – semifinále – Ján Volko

20:25 – 100 m cez prekážky – finále – Viktória Forster (?)

21:10 – 200 m – finále – Ján Volko (?)

BEDMINTON

10:00 dvojhra – 1. a 2. kolo – Katarína Vargová – Ronja Sternová (Švajčiarsko) – tretí zápas na kurte 2

PLÁVANIE

9:00 – 800 m – rozplavby – Adam Rosipal

VESLOVANIE

11:41 – mužský dvojskif – rozjazdy – Jakub Horhonek, Ondrej Kovačovič