Štartujú Európske univerzitné hry Debrecín-Miskolc 2024

11.JÚL 2024
Kickbox družstvo na Európskych univerzitných hrách 2024
Kickbox družstvo na Európskych univerzitných hrách 2024

Európska asociácia univerzitného športu (EUSA) sa teší veľkému záujmu o nadchádzajúci ročník Európskych univerzitných hier Debrecín-Miskolc 2024, ktoré sa uskutočnia v dňoch 12. až 24. júla v dvoch veľkých maďarských mestách Debrecín a Miskolc Bude to najväčšie univerzitné športové podujatie organizované v krajine od letnej univerziády FISU v roku 1965.

Podujatie v roku 2024 sa bude konať pod heslom „Viac ako hry“ a očakáva sa, že privíta vyše 4 500 športovcov z popredných európskych univerzít. Tí budú reprezentovať svoje univerzity a súťažiť v 17 rôznych športoch a zúčastnia sa mnohých vzdelávacích a spoločenských aktivít. Na programe sú športy: basketbal 3×3, bedminton, basketbal, plážová hádzaná, plážový volejbal, šach, futbal, futsal, hádzaná, džudo, karate, kickbox, stolný tenis, taekwondo, tenis, volejbal a vodné pólo. Na programe je aj stolný tenis pre študentov so zdravotným postihnutím.

Začali sa Európske univerzitné hry Debrecín-Miškolc 2024
Európske univerzitné hry Debrecín-Miškolc 2024
Európska asociácia univerzitného športu (EUSA)

Slovenská asociácia univerzitného športu vysiela na Európske hry početnú výpravu Slovenského univerzitného tímu, v ktorom je 15 športovcov a traja tréneri v troch bojových športoch džudo, kickbox a karate.

V prvej časti programu hier sa predstavia kickbox a džudo. Vedúcim kickbox reprezentácie je Marek Melko. V kickboxe sa zúčastňuje 13 štátov, 60 univerzít a 131 športovcov. Slovensko bude na tomto prestížnom podujatí zastupovať niekoľko talentovaných športovcov, ktorí budú reprezentovať svoje univerzity v rôznych kategóriách. Juraj Hrivnák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý je členom ŠKP Banská Bystrica, bude súťažiť v kategórii K1 – 71kg. Anatolii Kuhal z Technickej univerzity Košice, reprezentujúci klub GUARD Košice, sa predstaví v kategórii FC – 67kg. Katolícku Univerzitu Ružomberok bude zastupovať Viktória Dočekalová z klubu NVG Liptovský Mikuláš v kategórii K1 – 60kg.

V džude sa pod krídlami strieborného olympijského medailistu Jozefa Krnáča predstavia dvaja džudisti Martin Turanský a Lukáš Kurák, obaja z Univerzity Komenského

Najväčšiu výpravu budú mať univerzitní karatisti, ktorí sa predstavia v druhej polovici hier od 16. do 18. júla. Veľké nádeje vkladá slovenský tím do Sáry Krivodvej z Univerzity Mateja Bela, ktorá bude reprezentovať v kategórii kumite do 68 kg, v ktorej obhajuje bronz z minuloročných Európskych univerzitných hier, ktoré sa konali v chorvátskom Záhrebe.

Pod trénerskou taktovkou Viktórie Moser budú ďalej reprezentovať Dominik Bohunický, Jozef Semaník, Jakub Štetina, Tomáš Kosa z Univerzity Komenského v Bratislave.  Z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika nastúpi Adam Bugos v kategórii kumite do 60 kg a v rovnakej kategórii bude súťažiť aj Dominik Imrich z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ženské kumite bude mať zastúpenie Natáliou Vargovou (do 59 kg) z Trnavskej univerzity a Hanou Kuklovou (do 61 kg) z Univerzity svätého Cyrila a Metoda. V disciplíne kata nastúpi Michaela Čukanová zo Slovenskej technickej univerzity.

Debrecín a Miskolc – dve univerzity, dve mestá

Víziu Európskych univerzitných hier 2024 budujú dve univerzity a dve mestá, ktoré sa spájajú, pričom organizačný výbor EUG 2024 neúnavne pracuje na tom, aby sa tieto hry stali najpamätnejšími európskymi univerzitnými hrami v histórii. Debrecín a Miskolc sú vďaka najmodernejším športovým zariadeniam a živej atmosfére pripravené privítať športovcov, trénerov a divákov z celej Európy. Hry budú nielen oslavou športu, ale aj príležitosťou na kultúrnu výmenu a budovanie trvalých väzieb medzi univerzitami.

Viac informácií o podujatí a registráciu nájdete na www.eug2024.eu alebo www.eusa.eu.

Všetkým našim športovcom držíme palce!