Štartujú univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži so slovenským zastúpením

24.JÚN 2024
Štartujú univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži so slovenským zastúpením
Štartujú univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži so slovenským zastúpením

Najlepší šachisti a bridžisti zo študentských radov 20 krajín sveta zajtra odštartujú Univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži. Od 25. do 30. júna v ugandskom Entebbe zastreší  organizáciu Ugandská asociácia univerzitného športu (AUUS), ktorá je pokračuje v dlhoročnej tradícii FISU majstrovstiev sveta univerzít. Včera do Ugandy odletelo aj 7 športovcov Slovenského univerzitného tímu.

Na Univerzitných majstrovstvách sveta FISU nás budú reprezentovať traja šachisti Ema Walter, Béla Jakab a Richard Turčan. Ema Walter je prvým rokom študentkou fakulty sociálnych vied Katolíckej univerzity v Leuvene. Béla Jakab študuje obecnú matematiku  na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne . Richard Turčan je prvák na fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

V Bridži budeme držať palce štvorici zástupcov Slovenského univerzitného tímu Peter Borták, Richard Gabriel, Šimon Kentoš  a Emília Sýkorová. Peter Borták je študentom informatiky na fakulte informačných technológií České vysoké učení technické v Prahe. Richard Gabriel sa venuje Managementu a Digitalizácii na Univerzite aplikovaných vied IMC Krems. Šimon Kentoš je prvák všeobecného lekárstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Emília Sýkorová študuje chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Sledujte oficiálnu stránku podujatia:

https://mindsport2024.fisu-events.com

Najlepší šachisti a bridžisti zo študentských radov 20 krajín sveta zajtra odštartujú Univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži.
Najlepší šachisti a bridžisti zo študentských radov 20 krajín sveta zajtra odštartujú Univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži.
Najlepší šachisti a bridžisti zo študentských radov 20 krajín sveta zajtra odštartujú Univerzitné majstrovstvá sveta FISU v šachu a bridži.

O HOSTITEĽSKOM MESTE: Entebbe, podmanivé mesto na polostrove Viktóriinho jazera neďaleko medzinárodného letiska Entebbe, je ideálnym miestom konania podujatia. Entebbe sa nachádza na polostrove Viktóriinho jazera a ponúka úchvatný výhľad a prístup k najväčšiemu africkému jazeru, ktoré je známe rozmanitými druhmi rýb. Uganda Wildlife Education Centre (UWEC): UWEC, ktoré slúži ako národná zoologická záhrada, poteší návštevníkov divokými opicami a zameriava sa na ochranu pôvodných voľne žijúcich zvierat.

 

5 zaujímavostí o hostiteľskom meste „Entebbe“

 1. Mesto Entebbe sa nachádza na severnej časti Viktóriinho jazera, najväčšieho jazera v Afrike ( Viktóriino jazero s rozlohou približne 59 947 km2 (23 146 km²) je najväčším africkým jazerom podľa rozlohy, najväčším tropickým jazerom na svete a druhým najväčším sladkovodným jazerom na svete podľa rozlohy po jazere Superior v Severnej Amerike)
 2. V miestnom jazyku „luganda“ slovo „Entebbe“ znamená „stolička“. Mesto dostalo názov Entebbe town, pretože v ňom zasadali náčelníci „baganda“, aby rozhodovali o právnych prípadoch. Baganda je etnická skupina a jedna z prvých etnických skupín, ktoré sa usadili v Ugande.
 3. V Entebbe sa nachádza najväčšie medzinárodné letisko v Ugande, Medzinárodné letisko Entebbe.
 4. V Entebbe sa nachádza Uganda Wildlife Conservation Education Centre (UWEC), populárne známe ako „Entebbe ZOO“, kde sú prístupné všetky zvieratá v Ugande.
 5. Entebbe je jednou z najlepších destinácií Ugandy na pozorovanie vtáctva a má jedny z najúžasnejších pláží, ktoré sa nachádzajú na brehu Viktóriinho jazera v Ugande. Botanická záhrada v blízkosti miesta konania podujatia Mind Sports je prvým miestom, ktoré by mal milovník vtáctva navštíviť.

 

8 zaujímavostí o hostiteľskej krajine

 1. Uganda je známa ako Perla Afriky vďaka svojej krajine, rozmanitej divokej prírode, prívetivým ľuďom, vtáčím druhom, prírodným zdrojom, ako sú lesy, Viktóriino jazero, ktoré hraničí s hostiteľským mestom „Entebbe“, čo z nej robí jednu z najlepších turistických destinácií na svete
 2. Vlajka Ugandy sa skladá z 3 farieb: čiernej, žltej a červenej. Tieto tri farby predstavujú africké národy (čierna), africké slnko (žltá) a africké bratstvo (červená je farbou krvi, ktorou sú všetci Afričania spojení). Zdvihnutá noha žeriava symbolizuje pohyb krajiny vpred.
 3. Úradným jazykom používaným v Ugande je „angličtina“, ale v Ugande sa hovorí viac ako 30 rôznymi domorodými jazykmi
 4. Uganda má rôzne prírodné prvky vrátane hôr, ako je napríklad hora Rwenzori, ktorá je známa aj ako Mesačná hora. Má štvrtý najvyšší vrchol v Afrike známy ako Margherita peak a je celoročne pokrytý snehom.
 5. Uganda je miestom, kde pramení najdlhšia rieka na svete. Rieka Níl začína svoju cestu do Egypta z malého mesta vo východnej Ugande známeho ako Jinja. Jinja je známa aj ako hlavné mesto adrenalínu vo východnej Afrike, pretože sa tu organizuje množstvo vzrušujúcich a extrémnych vodných športov.
 6. Jedným z obľúbených rýchlych občerstvení v Ugande sú „rolexky“ (nie hodinky zo Švajčiarska), ale obľúbené pouličné jedlo ľudí. Rolexky sa skladajú z omelety a šalátov zabalených v tzv. čapatí.
 7. Ugandu pretína rovníková čiara. Uganda je jednou z mála krajín, cez ktoré prechádza rovníková čiara
 8. Uganda v minulosti hostila 3 FISU šampionáty: 2010 FISU Majstrovstvá sveta univerzít v woodballe, 2014 FISU Majstrovstvá sveta univerzít v bežeckom krose a naposledy 2018 FISU Majstrovstvá sveta univerzít v netballe
entebbe uganda
entebbe uganda
entebbe uganda