TRIO SLOVENSKÝCH CYKLISTOV SA PREDSTAVÍ NA UNIVERZITNÝCH MAJSTROVSTVÁCH SVETA V KOSTARIKE

22. MÁJ 2024

Od 29. mája do 2. júna 2024 sa v meste San Carlos v Kostarike uskutočnia Univerzitné majstrovstvá sveta v cyklistike, na ktorých sa predstavia študenti z celého sveta.

 

Slovenská asociácia univerzitného športu vysiela do Kostariky štvorčlenný tím. Cestní cyklisti  Nora Jenčušová a Denis Hoza a horská cyklistka Tereza Kurnická budú hájiť farby Slovenského univerzitného tímu pod dohľadom trénera Martina Fraňa.

 

Študentka Technickej univerzity v Košiciach Nora Jenčušová bude favoritkou v štartovom poli žien v cestnej cyklistike. Najlepšia Slovenka na bicykli je zároveň jediná cyklistka, ktorá má istú miestenku aj na olympijské hry Paríž 2024.

 

Študujete na Technickej univerzite v Košiciach. Zvládate skĺbiť štúdium a šport?

„Študujem priemyselný manažment na fakulte v Prešove, mám schválený individuálny študijný plán. Zatiaľ sa to dá zvládnuť, zápočty aj skúšky stíham v termíne. Tento rok to bude o to ťažšie, že je olympiáda a zároveň som v bakalárskom ročníku, čakajú má obhajoby, štátnice… Verím, že to zvládnem.“

Tereza Kurnická
Tereza Kurnická
Tereza Kurnická

Našou veľkou nádejou bude aj horská cyklistka Tereza Kurnická. Na šampionáte v roku 2022 v americkom štáte Arkansas vybojovala medzi ženami do 23 rokov 13. miesto, čo je historicky najlepší výsledok Slovenky na vrcholnom podujatí v tomto športe. Rodáčka z Trenčína sa na pretekoch Svetových pohára dokázala prebojovať do najlepšej ženskej tridsiatky, v kategórii do 23 rokov končila na hranici najlepšej desiatky. Reprezentovala Slovensko sa Európskom olympijskom festivale mládeže v roku 2019 v Baku.

Prešovčan Denis Hoza je súčasťou tímu Dukla Banská Bystrica a je siedmy najlepší cyklista z minuloročných majstrovstiev Slovenska v kategórii do 23 rokov.

Kostarická džungla

Mesto San Carlos sa nachádza v provincii Alajuela, 3 hodiny cesty od medzinárodného letiska Juan Santamaría. Charakterizuje ho poľnohospodárska činnosť a cestovný ruch. Vďaka prítomnosti sopky Arenal v okrese La Fortuna je San Carlos jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií v Kostarike. San Carlos má tropické podnebie, čo znamená, že je veľmi vlhké, najmä v horských oblastiach.

Hostiteľ: Kostarický technologický inštitút

Kostarický technologický inštitút (TEC) je jednou z piatich prestížnych verejných univerzít v krajine. Univerzita má zastúpenie v piatich kampusoch: TEC sa nachádza v dvoch mestách: Cartago, San José, Alajuela, Limón a San Carlos, v ktorom sa konajú univerzitné majstrovstvá. TEC sa venuje výučbe, výskumu a rozširovaniu technológií a príbuzných vied.

Kampus v San Carlos má zastavanú plochu 35 500 metrov štvorcových. Tento kampus má otvorené učebne, ako napríklad záhradu s motýľmi, herpetárium, farmy s mliekom a hospodárskymi zvieratami; s cieľom poskytnúť študentom rovnaké podmienky ako vo výrobnom sektore. Rovnako sa tu nachádza les, v ktorom spolunažívajú motýle, žaby, pásavce, vtáky, opice, krokodíly a jelene.

TEC hostila Fórum FISU America v roku 2020 a Svetové fórum FISU v roku 2022 a teraz sa pripravuje na privítanie športovcov, ktorí sa zúčastnia na Kostarike univerzitných majstrovstiev sveta v cyklistike v roku 2024.

 

Oficiálna stránka podujatia:

https://cycling2024.fisu-events.com

Sledujte LIVE na Live on FISU TV.

Je to jedinečná príležitosť sledovať hviezdy budúcnosti.

https://www.fisu.tv/featured-category-1/videos/san-carlos-2024-fisu-championship-cycling-day-1

Vedeli ste, že?

Prvé univerzitné majstrovstvá sveta v cyklistike sa konali v roku 1978 v belgických Antverpách. Majstrovstvá sveta univerzít v cyklistike, organizované na dráhe a v cestnej cyklistike, sa vyznačujú vysokým stupňom technickej úrovne. V posledných rokoch boli do programu zaradené horská cyklistika a BMX, čo umožnilo obnoviť tento šport v rámci FISU. Cyklistika bola zaradená aj ako voliteľný šport letnej univerziády v roku 1983 v kanadskom Edmontone a v roku 2011 v čínskom Šen-čene.