Započúvajte sa do ruchu a zhonu Čcheng-tu

23. máj 2023

Pri príležitosti otvorenia tlačového brífingu Svetových univerzitných hier FISU 2021 v Čcheng-tu bolo uvedené video s názvom „Počúvajte ruch a zhon Čcheng-tu“. Video vzdáva hold všetkým reportérom, ktorí sa podieľajú na spravodajstve z podujatia a zaujímavým spracovaním približuje kus histórie mesta, ktoré bude hostiť športovcov z celého sveta na veľkolepej univerziáde.

Kamenné rytiny 24 hudobníkov a tanečníkov v múzeu Yongling v Čcheng-tu „ožijú“ a hrajú hudbu, ktorá rezonuje moderným mestom. Tento kráľovský orchester, ktorý vznikol pred viac ako tisíc rokmi počas prosperujúcej éry, sa opäť predstaví na veľkolepom podujatí Svetových univerzitných hrách FISU v Čcheng-tu.

Staroveký orchester a Hry FISU v Chengdu 2021

Dvadsaťštyri hudobníkov a tanečníkov je stelesnením kráľovského orchestra od konca dynastie Tang (618-907) po obdobie piatich dynastií (907-979). Kamenné rytiny tvorí dvadsaťdva hudobníkov a dvaja tanečníci, ktorí hrajú na dvadsaťtri hudobných nástrojov vrátane dychových, sláčikových a bicích nástrojov.

Dvadsaťštyri hudobníkov a tanečníkov, kráľovský orchester spred viac ako 1000 rokov, vystupoval špeciálne pri veľkých príležitostiach. O tisíc rokov neskôr zvoláva orchester veľkolepá udalosť. Zvuky sa zbierajú pomocou lastúry, ktorá vytvára harmóniu pre Hry FISU v Čcheng-tu 2021.

Ulita zbiera zvuky Čcheng-tu

Hudobníčka cestuje v čase do moderného mesta Čcheng-tu a zažíva zmes známostí a exotiky. Zbiera všetky druhy zvukov mesta tak, že drží v ruke lastúru. Ulita, ako hovorí legenda, dokáže zachovať a prenášať zvuk, ktorý zostáva rovnaký aj po tisícky rokov.

Hudobníčka sa prechádza po uličke Kuanzhai cez rôzne architektúry od dynastie Čching až po tradičný štýl západného S‘-čchuanu, pričom zbiera zvuky oddychu, pohodlia a ľahkosti. Na Yulin Street zažíva hudobník vitalitu umenia a života, ktoré možno nájsť len v Čcheng-tu. V ekologickom parku Guixi si užíva čas pokoja v rušnom meste. Na základni Chengdu Panda Base sa stretne s veľkou pandou Zhimou, skutočnou inšpiráciou pre maskota hier „Rongbao“.
S príchodom noci si hudobníčka užíva oslnivú svetelnú šou premietanú z Twin Towers Financial City Tianfu. V meste Čcheng-tu moderná kultúra a tradičná kultúra na sebe navzájom závisia, dopĺňajú sa a rozvíjajú sa spoločne.

Nová hudba hraná starými nástrojmi

Keď sa volanie Hier stáva intenzívnejším, hudobníčka si uvedomuje, že ornament na jej čele sa premenil na symbolický obraz Hier. Výzva ju teraz vedie do high-tech športovej haly Čcheng-tu.

Hudobníčka vidí svojich spoločníkov oblečených v štýle Tang ticho sedieť v telocvični, akoby na niečo čakali. Drží lastúru vo vzduchu a vypúšťa všetky zvuky, ktoré zachytila. Jej spoločníkov prebúdzajú zvuky a 24 hudobníkov a tanečníkov začína vystupovať.

Staroveké nástroje sa hrajú s novou vitalitou po súhre zvukov moderného mesta, vrátane zvukov zhonu, ako aj športových rytmov. Keď sa hudba stretne so športom, vznikne mimoriadna fúzia. Čcheng-tu, mesto so živou hudbou, usporiada toto leto veľké športové podujatie. Nechajte svet počuť zhon a zhon Čcheng-tu!