Ósmy deň na 31. Svetových univerzitných hrách FISU Čcheng-tu 2021
ATLETIKA
O tretiu medailu z 31. Svetových univerzitných hier FISU v čínskom Čcheng-tu so strieborným leskom sa postarala v chodeckej tímovej súťaži trojica Hana Burzalová, Alžbeta Raganová. Ema Hačundová. Na 20 kilometrovej trati sa navzájom ťahali a spolupracovali takmer do cieľa, kam prišli s pár sekundovými rozstupmi. Podarilo sa im na trati predbehnúť aj silné Indky, ktoré mali lepší začiatok trate ako naše reprezentantky. „Som šťastná za to, že sme prišli do cieľa a že sme to dobojovali,“ povedala Ema Hačundová. „Podmienky boli extrémne náročné, ale zvládli sme ich veľmi dobre, takže ja som veľmi vďačná dievčatám a všetkým,“ doplnila Ema. Klimatické podmienky v čínskom Čcheng-tu naše chodkyne ešte nezažili. „Samé sme očakávali, čo to bude, ale vysporiadali sme sa s tým fajn. Aj trať bola dobre vybavená. Ľady, špongie, vody,“ povedala Hana Burzalová. Tretia do partie Alžbeta Ragasová doplnila svoje chodecké kolegyne. „Počas celých pretekov sme sa snažili držať pokope. Zo začiatku sme si aj pomáhali a myslím si, že sme si všetky tri užili ako sa len dalo.“
Skvelý výkon mužskej kategórii zašiel Dominik Černý, ktorý skončil na siedmom mieste. „Boli to náročné preteky v teple a vlhku,“ povedal Černý. „S výsledkom som spokojný. Od začiatku som bol v kľude, takticky som strieľal odzadu, až z tretej 10tky štartovného poľa, a postupne som sa dostával dopredu. Vedel som, že to tempo nemôžu vydržať v týchto podmienkach. Predbehli ma v podstate iba „domáci” Číňania a Japonci a Turek Korkmaz, ktorý bol dnes neprekonateľný. Beriem to tak, že oni sú na toto počasie zvyknutí a mohli si dovoľovať ísť do tempa od začiatku. My sme sa špeciálne neaklimatizovali. Ešte pred pár dňami som trénoval v rukaviciach a čiapke v Alpách. Preto som s výsledkom spokojný. Dôkladne som sa ochladzoval, hydratoval a v závere som mal ešte sily zafinišovať,“ dodal spokojný Dominik, ktorého ďalšou métou sú augustové Majstrovstvá sveta v Budapešti.
Výsledky:
chôdza 20 km – 10. Hana Burzalová (1:41,38 min)
chôdza 20 km – 11. Alžbeta Ragasová (1:41,55 min)
chôdza 20 km – 12. Ema Hačundová (1:42,04)
chôdza 20 km – tímová súťaž – 2. Hana Burzalová, Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová (5:05:36 h)
chôdza 20 km – muži – 7. Dominik Černý (1:28:38 h)
GYMNASTIKA
Slovenská dvojnásobná olympionička a účastníčka dvoch univerziád v Neapole 2019 a Tchaj-pej 2017 Barbora Mokošová si nevybrala svoj najlepší deň na finále gymnastických náradí v čínskom Čcheng-tu. Z kvalifikácie postupovala absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského so skvelými známkami. Na kladine 12.433 a vo svojej dominantnej disciplíne na bradlách získala 13.333. Táto známka by ju vo finále vyniesla na bronzový stupienok. Ale nie je každý deň nedeľa a v sobotňajšom finále, po dvoch prerušeniach, skončila so známkou 9.800 a utrápeným výrazom na tvári na 8. mieste. „Úprimne som veľmi smutná, lebo vedela som, že môžem zacvičiť dobre. Bohužiaľ, som skončila s dvomi pádmi a dosť veľa chybami. Vôbec som nečakala, že sa niečo takéto môže stať, ale taký je šport. Už pár dní nie som úplne fit a bolo to cítiť. Dnes som bola už aj dosť unavená, takže som rada, že sme to v zdraví zvládli.“ O pár hodín neskôr na kladine to už bola iná pesnička. Pozitívne naladená zacvičila ako prvá z osmičky a so známkou 12.400 sa posunula o jedno miesto vyššie na siedmu priečku. „Už keď som vchádzala do haly, povedala som si, že si to idem užiť s úsmevom na tvári a vychutnať si túto atmosféru,“ povedala Barbora. Na kladine bola azda istejšia ako aj ďalšie gymnastky v štartovom poli. „Vždy je trochu nevýhoda, keď začínate prví. Rozhodcovia dávajú väčšie zrážky. Za mňa veľká spokojnosť. Zacvičila som jednu z veľmi dobrých zostáv, ktorá sa určite bude počítať,“ povedala Barbora Mokošová, ktorá sa pripravuje na majstrovstvá sveta, ktoré sú jedinou šancu na olympijskú miestenku do Paríža.
Výsledky:
bradla (finále) – 8. Barbora Mokošová (9.800)
kladina (finále) – 7. Barbora Mokošová (12.400)
PLÁVANIE
Plavci v bazéne Dong’an prelomili rozplavbový neúspech, keď sa Simon Kliment dostal do semifinále na 200 m znak. V ňom zaplával čas 2:05,65 min a skončil na 18. mieste.
Miešaná štafeta v zostave Sabina Kupčová, Simon Kliment, Zora Ripková a Adam Rosipal na 4×100 metrov vyhrala svoju rozplavbu za 3:40,63 min a zaplávala rekord FISU pretekov, keďže išlo o novú disciplínu na tomto podujatí. Ale ten nakoniec dlho netrval, pretože krátko na to nás predstihla Brazília a Čína. Na postup do finálovej osmičky to 14-tym zaplávaným časom nakoniec našim plavcom nestačilo.
Výsledky:
200 m vl. sp.- 21. Sabina Kupčová – nepostúpila z rozplavby do semifinále (2:06,32 min)
200 m vl. sp.- 23. Zora Ripková – nepostúpila z rozplavby do semifinále (2:06,45 min)
200 m znak –18. Simon Kliment – nepostúpil zo semifinále do finále (2:05,65 min)
štafeta mix 4x 100 m voľný spôsob – 14. {„type“:“elementor“,“siteurl“:“http://svkuniteam.sk/wp-json/“,“elements“:[{„id“:“9a89dcc“,“elType“:“widget“,“isInner“:false,“isLocked“:false,“settings“:{„editor“:“<p style=\“font-weight: 400;\“><strong>PLÁVANIE</strong></p><p style=\“font-weight: 400;\“>Plavci v bazéne Dong’an prelomili rozplavbový neúspech, keď sa Simon Kliment dostal do semifinále na 200 m znak. V ňom zaplával čas 2:05,65 min a skončil na 18. mieste.</p><p>Miešaná štafeta v zostave Sabina Kupčová, Simon Kliment, Zora Ripková a Adam Rosipal na 4×100 metrov vyhrala svoju rozplavbu za 3:40,63 min a zaplávala rekord FISU pretekov, keďže išlo o novú disciplínu na tomto podujatí. Ale ten nakoniec dlho netrval, pretože krátko na to nás predstihla Brazília a Čína. Na postup do finálovej osmičky to 14-tym zaplávaným časom nakoniec našim plavcom nestačilo.</p><p style=\“font-weight: 400;\“><strong>Výsledky:</strong></p><p style=\“font-weight: 400;\“>200 m vl. sp.- 21. Sabina Kupčová – nepostúpila z rozplavby do semifinále (2:06,32 min)</p><p style=\“font-weight: 400;\“>200 m vl. sp.- 23. Zora Ripková – nepostúpila z rozplavby do semifinále (2:06,45 min)</p><p style=\“font-weight: 400;\“>200 m znak –18. Simon Kliment – nepostúpil zo semifinále do finále (2:05,65 min)</p><p>štafeta mix 4x 100 m voľný spôsob – 14. Sabia Kupčová, Simon KLiment, Zora Ripková, Adam Rosípal (3:40,63) FISU rekord
VESLOVANIE
Slovenský univerzitný dvojskif Jakub Hronek a Ondrej Krajčovič si dnes v repasáži vyjazdili tretie miesto, keď prvé dve lode išli do finále A. Náš skif bude zajtra bojovať vo finále B o umiestnenie.
Výsledky:
mužský dvojskif – repasáže – Jakub Horhonek, Ondrej Kovačovič – postúpili z repasáže do Finále B (6:46, 30 min)
SKOKY DO VODY
Po najnižšej – metrovej platforme sa dnes študentka Denverskej univerzity Zora poole Opalka predstavila vo svojej druhej disciplíne na platforme s výškou 3 metre. Z kvalifikácie postúpila do semifinále z 19. miesta výkonom 189.85 bodu. V semifinále získala za trojicu skokov 182,90 bodu a nepostúpila do 12-členného finále.
Výsledky:
3 m platforma – 18. Zora poole Opalka – nepostúpila zo semifinále do finále
BASKETBAL
Slovenskému univerzitnému výberu posledný zápas v basketbalovom turnaji na Svetových univerzitných hrách proti Portugalčankám bodovo nevyšiel, ale vstup do zápasu bol skvelý. „Vytvorili sme si veľa šancí a pozícií, ktoré sme využívali,“ začal hodnotenie tréner Richard Kucsa. „Vedeli sme si poradiť aj s fyzickou prevahou a výškou súpera. Od polky druhej štvrtiny Portugalčanky našli riešenia proti našej obrane a útoku a začali dominovať. V druhom polčase aj vplyvom zranení, užšej rotácie a slabšej mentálnej odolnosti sme nedokázali uhrať lepší výsledok,“ doplnil Kucsa.
Výsledky:
- – 12. miesto
Slovensko – Portugalsko – 56:92 (18:13, 8:26, 20:26, 10:27)
SLOVÁCI V AKCII – 6. 8.
VODNÉ PÓLO
o 9. – 11. miesto
9:00 Slovensko – Singapur
VESLOVANIE
10:40 – mužský dvojskif – finále B – Jakub Horhonek, Ondrej Kovačovič
ATLETIKA
18:00 – hod oštepom – finále- Jakub Kubínec
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
-
Slovenský univerzitný tím so stočlennou výpravou zabojuje o najvyššie pozície v Turíne13 nov 2024
-
Slovenský univerzitný tím má zamierené na svetové tituly v streľbe09 nov 2024
-
Si športovým reportérom telom aj dušou, alebo sa ním tužíš stať? Prihlás sa do programu Mladí reportéri FISU10 okt 2024
-
Slovenskí univerzitní športovci zaútočia na medaily v Turíne 2025 v desiatich športoch04 okt 2024
-
Svetové fórum FISU prinieslo pozitívne signály smerom k univerzitnému športu21 sep 2024
-
GENERÁLNY SEKRETÁR FISU ERIC SAINTROND NAVŠTÍVIL LETNÚ UNIVERZIÁDU SR A SPOZNAL SLOVENSKÉ TOP ŠPORTOVISKÁ05 sep 2024