Povolenia pre strelné zbrane a lieky na ceste do Číny

2. jún 2023

Slovensko vyšle na Svetové univerzitné hry FISU Čcheng-tu 2021 športovcov v 16-tich športoch. Najzložitejšiu cestu spomedzi nich má strelecký šport, ktorých vzduchové pušky, pištole a strelivo je potrebné podľa protokolu registrovať s dvojmesačným predstihom pred samotným podujatím. Bezpečnostné opatrenia čínskeho organizátora sú nastavené na najvyššej úrovni.

„Administratíva a logistika transportov zbraní strelcov trvá najdlhšie zo všetkých športov,“ potvrdil vedúci výpravy Slovenského univerzitného tímu Peter Hamaj. „Ku každej zbrani, či munícii, ktoré si naši strelci ponesú do Číny je potrebné vyplniť v rámci registrácie kompletné výrobné údaje, detaily o množstve, výrobcovi či hodnote zbrane a streliva. K jednotlivým informáciám požaduje organizátor údaje o športovcoch a ich letoch, ktorými zbrane do Číny privezú. Navyše vstup do dediny pre športovcov bude mať najprísnejšie bezpečnostné opatrenia a zbrane ani strelivo kontrolou neprejdú, preto na letisku budú športovcom odobraté a samostatne transportované priamo na športovisko.“ Slovensko bude na Svetových univerzitných hrách FISU v Čcheng-tu reprezentovať 5 strelcov, z toho 4 muži a jedna žena. „Naši strelci pôjdu do Číny z medailovými ambíciami,“povedal Ivan Horčiak zo Slovenského streleckého zväzu. „V mixe má šancu Šulek – Kyselová a v tímových súťažiach budú strieľať vzduchovou pištoľou aj malokalibrovkou trojica Fabo, Copák a Mitra. Navyše Marek Copák, ktorý sa minulý rok v rýchlopaľnej pištoli dostal na Majstrovstvách Európy aj majstrovstvách sveta do 8-členného finále bude určite mieriť na najvyššie pozície aj v súťaži jednotlivcov.“

Strelecké podujatia na Svetových univerzitných hrách FISU v Čcheng-tu 2021 sa budú konať od 29. júla do 2. augusta v Škole športovej streľby a celkovo sa udelí 18 sád medailí.

Lieky pre športovcov pod drobnohľadom

Zložitý administratívny proces je aj v súvislosti s lekárskym zabezpečením našej výpravy a liekmi, ktoré sú nevyhnutné pre našich športovcov. Hlavný lekár výpravy Andrej Kirn, ktorý má skúsenosti už zo zimnej verzie Svetových univerzitných hier FISU, ktoré sa uskutočnili v januári v americkom Lake Placid priblížil detaily: „Do Číny budeme prepravovať najmä analgetiká, teda lieky uľavujúce od bolesti, ďalej antipyretiká na zníženie telesnej teploty a prípadne antibiotiká. Čo sa týka zranení, na jednotlivých športoviskách je zabezpečená rýchla zdravotná starostlivosť, ktorá sa o prípadné zranenia športovcov postará vrátane transportu do najbližšej nemocnice.“ Proces registrácie a transportu liekov je pre čínsku univerziádu o niečo zložitejší ako do Lake Placid. „Okrem samotného zoznamu liekov, musíme pri každom lieku uviesť aj jeo účinnú látku. Celkovo do Číny budeme prepravovať približne 30 kilogramový kufor plný liekov pre vyše 60 športovcov,“ doplnil Andrej Kirn.

Menovité zloženie výpravy slovenskej výpravy v jednotlivých športoch bude známe po 15. júni.