Univerzitní športovci sa udomácňujú v Čcheng-tu

26.JÚL 2023
Lukostrelci v dedine športovcov

Slovenskí univerzitní športovci prichádzajú do dejiska 31. Svetových univerzitných hier do čínskeho Čcheng-tu. Ako prvé do Dediny športovcov, ktorá sa nachádza v areáli Univerzity Čcheng-tu zavítali kolektívne športy, ktoré potrebujú čas na zohratie. „Basketbalistky a vodní pólisti trénujú v Čcheng-tu už od piatku. V dedine pre športovcov máme deň pred oficiálnym otvorením 64 športovcov, ktorí sa v predvečer otváracieho ceremoniálu zúčastnia slávnostného vztyčovania vlajky v dedine Hier. Kým naše tenistky a strelci absolvujú v priebehu dnešného dňa prvé tréningy na svojich športoviskách, iným športovcom už začínajú súťaže. Ako prví sa predstavia naši lukostrelci a vodní pólisti.“ povedal Peter Hamaj, vedúci slovenskej výpravy.

V dedine už trénujú aj slovenskí plavci pod taktovkou Mateja Kuchára. Nakoľko ich súťažný bazén ešte nie je oficiálne otvorený, k dispozícii majú bazén v dedine športovcov pod oknami ubytovacieho komplexu slovenskej výpravy. Slovenskí džudisti sa denne pripravujú v tréningoej hale Huaxi Campus a ich prvé súťažnú súboje začínajú 30. júla.  

 

Dedina športovcov veľkosťou ako olympijská

V Dedine športovcov na Svetových univerzitných hrách FISU sa môže ubytovať 11 000 ľudí v 6 600 jedno a dvojlôžkových izbách. Celá Dedina je rozdelená na štyri sektory – obytnú zónu, prevádzkovú zónu, medzinárodnú zónu a dopravnú zónu. Jeho súčasťou je jedálenská časť s kapacitou až 4 340 miest.. Dve jedálne v dedine športovcov s rozlohou približne 17 000 metrov štvorcových fungujú 20 hodín denne a jedálny lístok sa mení každých sedem dní. Športovci majú k dispozícii jedlá z rôznych krajín Európy, Stredomoria a Ázie. Preprava v dedine je riešená golfovými autobusmi, ktoré môžu športovci využívať napríklad na prepravu do jedálne, či do dopravnej zóny, odkiaľ smerujú na športovisko, či do tréningovej haly.

V dedine majú športovci okrem ubytovania a stravy zabezpečené aj tréningové možnosti ako fitness centrum, atletický ovál, plaváreň, basketbalové, či tenisové ihriská.

Chengdu Athletes Village
Chengdu Athletes Village
Chengdu Athletes Village